Každoročne organizujeme súťaž o najkrajšiu tekvicu. V spolupráci s rodičmi vyrobia naši žiaci nádherné a nápadité "tekvicové dielka" od výmyslu sveta. Posúďte či sa im vydarili:
Vo štvrtok 17.10.2024 spestrili oblohu nad našou školou lietajúce šarkany. Deti z obidvoch oddelení ŠKD si užili krásne slnečné popoludnie pohybom na čerstvom vzduchu. Detský džavot, smiech a radosť bolo počuť široko - ďaleko.
Lásku k folklóru a ľudovej hudbe, ktorú prenášame aj na naše deti v materskej škole, je dôkazom aj úspech na regionálnej súťaži pod záštitou DOMU MATICE SLOVENSKEJ MICHALOVCE
,, ZLATÝ MATIČNÝ HLÁSOK ´´
na ktorej nás dňa 15.10.2024 reprezentovala svojim spevom žiačka MŠ, Petranka Bamburáková. Za svoj úžasný prednes v speve ľudovej piesne, si domov odniesla diplom v Zlatom pásme a titul ABSOLÚTNA VÍŤAZKA v kategórii žiaci materských škôl. Verím, že nás bude svojím spevom a láskou k folklóru naďalej reprezentovať....
Dňa 15.októbra 2024 sa naši deviataci zúčastnili Dňa otvorených dverí na Strednej zdravotníckej škole v Michalovciach. Získali informácie o študijných odboroch , o podmienkach a kritériách štúdia na strednej škole. Navštívili odborné učebne a mohli si vyskúšať masáž, podanie prvej pomoci alebo prípravu rôznych gélov a mastičiek. Žiakom sa to veľmi páčilo a bolo to pre nich inšpiráciou pri výbere tejto strednej školy.
Pokračovali v návšteve Gymnázia P. Horova v Michalovciach kde sa každoročne organizuje prezentačná výstava stredných škôl- Správna voľba povolania. Žiaci získali základné informácie o všetkých stredných školách v Michalovciach, Sobranciach, Strážskom a Veľkých Kapušanoch. Dozvedeli sa zaujímavé informácie , z ktorých môžu ťažiť pri výbere budúceho povolania. Žiaci odchádzali spokojní a z množstvom dojmov a informácií.
V stredu 9.10. sme spolu oslávili Svetový deň pošty. Pri tejto príležitosti žiaci druhého stupňa mali možnosť zistiť ako si ľudia posielali správy pred vznikom pôšt a oceniť tak ich význam. Okrem prínosu pošty mohli obdivovať aj dômyselnosť a krásu staršieho obdobia, keď boli neodmysliteľnou súčasťou posielania listov aj pečate. Najprv si vypočuli od žiakov VIII.A zaujímavosti o pečatiach, prizreli sa názornej ukážke pečatenia a napokon dostali možnosť vyskúšať si pečatenie aj oni sami, pričom sebou vyrobené pečate si mohli zobrať domov.
Koniec septembra sa už tradične spája s oslavami Európskeho dňa jazykov, ktorý si pripomíname 26. septembra. Poukazuje na jazykovú rozmanitosť Európy a upozorňuje na dôležitosť štúdia cudzích jazykov.
Tak ako každý rok aj v tomto školskom roku si naša škola pripomenula tento deň zábavno-vedomostnými jazykovými aktivitami. Žiaci sa mohli zapojiť do jazykového quizu, ktorý preveril ich všeobecné vedomosti o jazykoch. Výhercami sa stali žiaci Sofia Farbárová (8.A), Šimon Hlavatý (6.A) a Leo Kurták (6.A). Všetci traja získali rovnaký počet bodov. Okrem quizu žiaci kreslili vlajky štátov Európskej únie a všade vládla “cudzojazyčná” nálada.
Počas Európskeho dňa jazykov bola v našej škole výborná nálada. Žiaci nielen videli, ale aj zažili, že učenie cudzích jazykov môže byť zábava.
4.10.2024 žiaci štvrtého až deviateho ročníka prežili pekný deň v meste Trebišov. Najprv absolvovali exkurziu v miestnom kaštieli. Na tomto mieste sa žiaci druhého stupňa zúčastnili výstavy „Etnológia smrti“ a dozvedeli sa nové poznatky z oblasti pohrebných zvyklostí, povier a rituálov. Žiaci prvého stupňa sa za ten čas oboznámili so svetom kožušníctva a praktikou spracovania kožušín. Všetci žiaci sa napokon spojili a stretli pri prehliadke vonkajších expozícií kaštieľa, kde si mali šancu prezrieť výstavu preparovaných zvierat, drevorezby a poľnohospodárskych strojov. Po prehliadke múzea sme sa presunuli do Mestského kultúrneho strediska, kde sa nám Mestské divadlo Trenčín predstavilo s muzikálom Studňa lásky. Ten je spracovaním slovenskej povesti o príbehu lásky, ktorá prekoná aj skalu.
2. septebra 2024 sa po letných prázdninách otvoria brány škôl. Do lavíc si zasadnú tisícky žiakov rôznych škôl po celom svete, aby sa mohli znova vzdelávať. Prah školy prekročia prvýkrát aj nôžky budúcich prváčikov. Naši prváci sa už budú učiť reformne, po novom. Naša škola vstupuje do overovania nového školského vzdelávacieho programu. Prváčikov čaká pod vedením naších šikovných učiteliek množstvo zaujímavých vyučovacích hodín, veľa nových vedomostí, zážitkov, poznatkov a objavov. Zamestnanci našej školy pripravovali počas prázdnin prostredie školy, aby si žiaci zasadli do čistých, uprataných a zmodernizovaných tried. Učitelia pripravovali nové učebné osnovy, plány,pracovné listy a iné dôležité veci k vzdelávaniu. Vidíme sa teda v pondelok 2. septembra 2024 o 8.00 hodine. Veľmi sa na vás, naši milí žiaci, tešíme.
Vnímajúc problémy v súčasnom školsktve a potrebu akútnej zmeny vo vzdelávaní žiakov sme sa prihlásili do postupného overovania nového školského vzdelávacieho programu na našej škole od 1. septembra 2024. Po novom sa začnú učiť naši prváčikovia a my všetci veríme, že budú samostatne myslieť a zodpovedne konať na základe poznatkov a dát... Pedagógovia sa zodpovedne pripravujú na túto zmenu už pár mesiacov. Vytvorili sme si novú víziu školy, strategické vzdelávacie ciele a učebné osnovy - ušité priamo pre našich prváčikov. Okrem príprav prebieha intenzívne vzdelávanie pedagógov, aby sa naučili učiť efektívnejšie, inovatívnejšie a zaujímavejšie. Sme plní očakávaní a smelých plánov. Veríme, že sa nám podarí prebudiť žiacky potenciál a rozvinúť ich danosti. Tak teda poriadne si oddýchnime aby sme v septembri mali dostatok síl, elánu a chuti do tak krásnej a zodpovednej práce.
28. júna 2024 sme sa rozlúčili so školským rokom 2023/2024. Školský zvonček odzvonil našim deviatakom, ktorí posledný krát prekročili prah našej školy. Čakajú ich nové zážitky v nových školách. Naši žiaci si prevzali vysvedčenia, knižné odmeny a diplomy za svoju usilovnú prácu. Nadišli vytúžené prázdniny. A tak hurá v ústrety novým kamarátstvam a zážitkom.
Pondelok 24.6.2024 nám ukázal, že aj kurz Ochrany života a zdravia môže byť poriadna zábava. Po tom, čo sme si nacvičili evakuáciu v prípade nahlásenej bomby, do našej školy zavítali hasiči, ktorí naším žiakom dovolili poprezerať si ich pracovné náčinie či autá a na rozlúčku po sebe zanechali kopu peny, ktorá predstavovala pre našich žiakov úžasné chvíle plné šantenia. Ďalej v programe nasledovalo vystúpenie nášho školníka so svojím psíkom a klincom programu bola spoločná grilovačka.
Život bez internetu si dnes už pravdepodobne nevieme ani predstaviť. Internet nám uľahčuje každodenný život, štúdium, nákupy, ale aj prácu, ktorá by sa často bez neho nedala vykonávať.
Ako však spoznať, že niečo nie je v poriadku a čím sa prejavuje internetová závislosť, či závislosť na mobile, počítačových hrách? Prečo je téma nadmerného používania internetu dôležitá?
Nekontrolované hranie počítačových hier môže prerásť do úzkosti, agresie až závislosti. Mali by sme si všímať nežiaduce zmeny v správaní, ako je zhoršenie prospechu, narušenie vzťahov so spolužiakmi i učiteľmi, únavu na vyučovaní, častejšie konflikty. Z výsledkov mnohých prieskumov vyplýva, že väčšina mladých trávi vo voľnom čase na internete viac ako štyri hodiny denne, najviac na sociálnych sieťach. To, akým spôsobom trávia mladí voľný čas na internete sa medzi dievčatami a chlapcami líši. Narovnako vychádzajú sociálne siete, u chlapcov následne prevláda hranie videohier, u dievčat druhá najčastejšia činnosť je sledovanie filmov a seriálov, online nakupovanie.
Túto problematiku nám v mesiacoch máj a jún predstavili vybraní žiaci našej školy. Navrhli kampaň pre školu – Cesta za digitálnou nezávislosťou, ktorej cieľom bolo zvýšiť povedomie o nadmernom používaní internetu, jeho riziku a dôsledkoch, prevencii online závislosti , vyváženosti online a offline aktivít. Naši žiacki aktivisti Bianka Bodnárová, Nela Balogová, Róbert Koba, Vanesa Danková, Marek Sebastián Varkonda, Šimon Hlavatý, Boris Koba a Leo Kurták realizovali menšie aktivity a diskusie so svojimi spolužiakmi, navrhli plagát "Pravidiel používania digitálnych technológií." Touto cestou im veľmi pekne ďakujeme za ich usilovnosť a ochotu pomôcť.
Zážitkové učenie je jedna z najúčinnejších foriem učenia sa. Ak na vlastnej koži niečo zaujímavé zažijeme, vytvoria sa nám skutočné spomienky, ktoré sú omnoho trvácnejšie než "nabiflené" frázy. Cieľom zážitkového učenia je tiež posilnenie tímovej spolupráce či spontaneity, v neposlednom rade nachádzanie spoločných ten v rámci medzipredmetových vzťahov i zistenie, že sa učíme pre život. Tak žiaci V. A a VIII. A triedy piekli palacinky či muffinky, pričom museli matematicky správne vynásobiť jednotlivé suroviny v recepte. Že je pri pečení dôležitá časová postupnosť jednotlivých krokov, zaznamenali pri písaní opisu pracovného postupu ako jedného z útvarov opisného slohového postupu.
Známky sú už zakrúžkované, no my prijímame ďalšiu výzvu - otestovať svoje pekárske zručnosti. Žiaci z tried na II. stupni si spolu so svojou triednou učiteľkou vybrali recept na jeden koláčik, ktorý spolu pripravili, upiekli i zjedli. Našu školskú kuchynku tak rozvoňali čokoládové muffiny, sladká bábovka, lahodný perník, čokoládové brownies, chutná roláda i zákusok Finom prefinom. Tak si v závere školského roka môžeme povedať: „Pekní sme, múdri sme, aj piecť vieme."
Dňa 11.6.2024 sa žiaci II. stupňa zúčastnili koncoročného školského výletu Za poznaním. Navštívili sme Botanickú záhradu v Košiciach, kde sme sa mohli pokochať pohľadom nie len na nádherné rastliny, stromy a kry, ale tiež expozíciou vypreparovaných motýľov z celého sveta i výstavou živých exotických motýľov, ktoré nám lietali ponad hlavy. Nemožno nespomenúť exotický hmyz zo všetkých kútov Zeme. Od biológie sme presedlali na histórii, ktorou dýcha centrum mesta Košice s dominantným Dómom sv. Alžbety, najväčším kostolom na Slovensku. Okrem samotného kostola sme nahliadli aj do podzemia, kde sa nachádza Krypta Františka Rákociho II. Odtiaľ viedli naše kroky do Kaplnky sv. Michala. Prehliadku sme zavŕšili výstupom na Severnú vežu Dómu sv. Alžbety, čím sme prijali výzvu zdolať viac ako 160 schodov. Po tom, čo sme videli mesto Košice zo 60 metrovej výšky, sme sa očarení novými informáciami vybrali utratiť vreckové do OC Optima. Napokon sme sa šťastne vrátili domov z výletu. Síce sme aj trošku zmokli, ale sme tu.
V rámci učebných osnov pre 1. stupeň sme organizovali Didaktické hry pre naších žiakov. Žiaci získali vzácne zručnosti, vedomosti a skúsenosti, ktoré sa im v budúcnosti určite zídu.
Dňa 5.júna 2024 sa rozhorel na ihrisku našej školy olympijský oheň a odštartovali sme XXI. Školskú športovú olympiádu. Naši žiaci súťažili v olympijských disciplínach a za svoje úspechy dostali medaily a diplomy. Úžasnú atmosféru vytvárali povzbudzovania spolužiakov, skandovanie a potlesk. Súčasťou olympiády bola aj výstavka výtvarných prác žiakov našej ŠKD.
V rámci projektu "200 ton z lesa von" sme zorganizovali čistenie lesa v okolí lesníckej chaty a zóny oddychu v lese nad obcou. Aktivity sa zúčastnilo 53 žiakov. Žiaci so svojimi učiteľmi urobili veľký kus práce v oblasti environmentálnej výchovy - ochrany a tvorby životného prostredia a zároveň urobili niečo pre svoje zdravie.
Zachovávanie tradícií, je pre ďalšie naše generácie veľmi dôležité, preto sme sa rozhodli v spolupráci so ZŠ zorganizovať v našej obci pilotný ročník Stavanie Mája.
Deti ZŠ s MŠ Trhovište svojím programom ukázali ľuďom, ako to bolo kedysi na dedine a chlapci postavili svojím dievčatám Máj, ktorý zdobí areál záhrady miestneho vidieckeho domu v našej obci.
Ďakujeme pánovi starostovi a úradníkom OÚ, za zabezpečenie Mája, pánovi riaditeľovi za dovolenie aby sme Máj mohli postaviť, pani učiteľkám za pripravenosť detí zúčastnených na tomto programe a speváckej skupine ,,Birki´´ za ich prvé skvelé vystúpenie....