Menu

  • Vianočné pečenie v školskej kuchynke

    Vianočné pečenie v školskej kuchynke
  • III. Aktívny športový výcvik - bojové umenie

    III. Aktívny športový výcvik - bojové umenie

    V stredu 11. decembra 2024  mali žiaci našej školy v rámci posilnenia telesnej a športovej výchovy III. aktívny športový výcvik – bojové umenie v trvaní 6 vyučovacích hodín (dodatok ministra školstva k štátnemu vzdelávaciemu programu ako náhrada 3. hodiny TSV – pohybová a zdravotná gramotnosť, v rozsahu 30 hodín za školský rok). V ten deň sa rušil pôvodný rozvrh a bol nahradený aktívnym športovým výcvikom. ŠKD bol v riadnom režime. Žiaci mali povinne športové oblečenie a bezpečnú športovú obuv, mali zabezpečený teplý čaj a obed. Aktívny športový výcvik prebiehal podľa vopred vypracovaného plánu aktivít, stanovíšť s jednotlivými pohybovými disciplínami a pedagogickým dozorom na jednotlivých stanovištiach.Plán podľa smernice o organizovaní športového výcviku vypracoval Mgr. Martin Melník – pedagóg s aprobáciou telesná a športová výchova.

  • Vianočný workshop: Čas radosti, veselosti ...

    Vianočný workshop: Čas radosti, veselosti ...
  • Výročie školy

    Výročie školy

    V Trhovišti, rovnako ako aj v iných obciach, sa počiatky vzdelávania spájali s cirkvou. Dokazuje to skutočnosť, že najstaršia škola v Trhovišti, podľa mestskej kroniky, bola Cirkevná reformovaná ľudová škola, založená niekedy okolo roku 1610. Až o niečo neskôr sa k nej pridala aj Gréckokatolícka ľudová škola, ktorá bola založená zhruba v roku 1721. V poradí tretia bola založená Rímskokatolícka ľudová škola, ktorá bola založená okolo roku 1757. Tieto tri školy boli celé storočia základným zdrojom vzdelania v obci a ich novšie budovy, ktoré boli postavené medzi rokmi 1870-1880 slúžili tunajším školám ešte dlhšie.

        Najviac históriu týchto škôl ovplyvnila druhá svetová vojna. Ako uvádza školská kronika, počas nej sa museli zlúčiť rímskokatolícka a gréckokatolícka škola. Cirkevná reformovaná evanjelická škola si uhájila samostatnosť. Horšie to však bolo na jeseň roku 1944, ktorá so sebou priniesla priblíženie bojového frontu, čo sa prejavilo aj vo vyučovaní na školách. Maďarskí vojaci obsadili školy 26.10.1944 a vyučovanie sa prerušilo. Ani príchod ruských vojakov 27.11.1944 školám nepriniesol želaný pokoj. Vojaci obsadili školy, učiteľské byty a pokračovali v rabovaní. S obnovovaním škôl sa mohlo tak začať až po ich odchode. Vyučovanie sa podarilo obnoviť 7.1.1945. Práce bolo veľa, ale na obnovení škôl sa pracovalo s veľkým odhodlaním a radosťou. Vyučovanie bolo striedavé. Posledný vojnový školský rok bol ukončený 28.6.1945 so 180 žiakmi.    

        Po vojne sa mnohé zmenilo. Výnimkou nebolo ani školstvo. Veľká zmena nastala až v roku 1946, keď sme sa po druhej svetovej vojne stali opätovnou súčasťou Československa a došlo k poštátneniu škôl, ako píše Ladislav Kniežo, raditeľ vtedajšej ľudovej školy, v mestskej kronike:

    Po prechode fronty boli aj v tunajšej obci školy (bývalá rímskokatolícka, gréckokatolícka a evanjelická reformovaná) poštátnené a spojené v jednu štátnu ľudovú školu štvortriednu.“

    Tým sa ukončili približne tri storočia fungovania cirkevných škôl. Nová doba so sebou priniesla aj nové pomôcky v škole a veľkou udalosťou bolo zakúpenie filmového premietacieho stroja nasledujúceho roku. Stroj škola využívala naplno a využívala ho nielen pre seba, ale aj pre širokú verejnosť a vždy raz mesačne vo vybrané dni premietala filmy pre deti aj dospelých. Napriek týmto vymoženostiam a povinnej školskej dochádzke však žiaci vyšších ročníkov vynechávali vyučovanie kvôli jesenným či jarným prácam na poli.

        V júni 1947 bola utvorená Obvodná štátna meštianska škola, ktorú navštevovali žiaci z obcí Bánovce nad Ondavou, Horovce, majer Piesky a Trhovište. Zriadenie tejto školy žiadali občania Trhovištia už za prvej Československej republiky. Slávnostne otvorenie prebehlo 28.10.1947. Vyučovanie sa začalo v triede bývalej rímskokatolíckej školy, konkrétne to bola 2. trieda. V bývalej reformovanej škole sídlila 1. a 3. trieda. Budova gréckokatolíckej školy nemohla vtedy poslúžiť, keďže bola zničená počas vojny.

        V roku 1953 vznikla podľa školskej kroniky Osemročná stredná škola v Trhovišti spojením národnej a strednej školy. Bližšie zmienky o tejto škole nám poskytuje mestská kronika a kronikár Jozef Výrostek, učiteľ v miestnej škole. Na základe jeho podrobných zápisov vieme, že škola bola v tom čase umiestnená v troch budovách a fungoval tu 13-členný učiteľský zbor. Škola mala však veľmi málo učební a tak sa v nej muselo vyučovať na dve zmeny.

        Tieto nedostatky mohlo vyriešiť len jedno – postavenie novej budovy pre školu. S jej výstavbou sa začalo 23.10.1969, o čom nás informuje aj nápis pri vstupe do budovy. Zahájenie výstavby sprevádzalo slávnostné odhalenie základného kameňa a rôzne kultúrne programy. Škola sa otvorila až o niekoľko rokov neskôr, 5.2.1974 za prítomností hostí, učiteľov a žiakov. Na základe mestskej kroniky vieme, že na začiatku oslavy novej budovy bol slávnostný príhovor Katančíka a čo sa dialo po ňom, to si prečítajme priamo z kroniky:

    Potom bol odovzdaný kľúč od školy súdruhovi riaditeľovi Janošovi, ktorý po prestrihnutí pásky školu otvoril. Potom nasledovala obhliadka vnútorných priestoroch školskej budovy. Pokračovalo sa v slávnostnej nálade pri tanci a speve v miestnosti školskej jedálne do neskorých večerných hodín.“

        A práve tento rok je pre nás kľúčový, od tohto roku počítame aj výročie našej školy. Práve v tejto budove sa učíme aj dnes. Naša škola tak stojí už 50 rokov a za tie roky, toho veľa zažila. Základná deväťročná škola sa nebránila ani spolupráci s inými školami. Dôkazom toho bol 29. marec 1977, kedy bola dohodnutá a podpísaná družba so Základnou deväťročnou školou Brankovice, okres Vyškov na Morave. Táto spolupráca nám umožnila meniť si navzájom delegácie a organizovať výlety pre žiakov.

        V roku 1980 nachádzame v obci školu s názvom Základná deväťročná škola a základná škola. V septembri 1982 je zriadená v rovnakej budove ako základná škola aj osobitná škola. Právnu subjektivitu škola získala v roku 2002. Jej zriaďovateľom je Obecný úrad Trhovište. V tomto roku nesie už len názov Základná škola Trhovište.

        K nášmu názvu sme sa dostali až 1.1.2008, keď škola získala názov Základná škola s materskou školou Trhovište. Vtedy sa súčasťou základnej školy stali aj:

    • materská škola
    • školský klub detí
    • školská kuchyňa
    • školské jedálne
    • výdajná školská kuchyňa.

        V roku 2008 vstúpila do platnosti aj schválená reforma školstva, na ktorú sa pripravovali žiaci aj učitelia. V rámci nej pripravila naša škola svoj školský vzdelávací program, ktorého hlavným motttom je výrok Lewisa: “Nemudruj o minulosti, nesnívaj o budúcnosti, ale chop sa okamihu a uč sa od tejto chvíle“.

        Veľká udalosť, s ktorou sa musela popasovať naša škola, si však museli prežiť mnohí naši žiaci a ešte stále ju majú čerstvo v pamäti. Začiatkom roku 2020 sa vo svete začala šíriť pandémia corona vírusu COVID 19. Epidémia školám priniesla znovu nové výzvy. Z dôvodu šírenia epidémie muselo byť vyučovanie prerušené 16.3.2020. Vďaka veľkej snahe našich učiteľov sme sa však s touto výzvou so cťou popasovali a bola prebratá veľká časť učiva. Učitelia žiakov vzdelávali online alebo sa im učebné materiály doručovali domov. Do normálu sa školský život vrátil pre prvý stupeň po Veľkej noci nasledujúceho roku a pre druhý stupeň 10.5.2021, keď sa žiaci znovu vrátili do školy.

        Ako vidíme, naša škola toho prežila už mnoho – dobrého aj zlého. Nech boli však prekážky akokoľvek ťažké, naša škola to stále zvládla. Všetko vďaka úžasným učiteľom a snaživým žiakom, ktorí píšu ďalšie pokračovania histórie našej školy.

     

    Zdroje: Obecná kronika, dostupná online: https://www.ekroniky.online/obec-trhoviste/; Školské kroniky, zriaďovacie listiny školy

  • Deň otvorených dverí na SOŠ obchodu a služieb v Michalovciach

    Dňa 10.12.2024 sa naši deviataci zúčastnili Dňa otvorených dverí na SOŠ obchodu a služieb. Zoznámili sa s jednotlivými odbormi na škole, vyskúšali rôzne zaujímavé aktivity a získali nové informácie , ktoré im pomôžu pri výbere povolania.

  • Mikuláš v ZŠ

    Mikuláš v ZŠ
  • "Projektovanie" vo IV. A

    V minulých dňoch sme realizovali vo IV.A triede prezentáciu projektov z vlastivedy a prírodovedy, na ktorých žiaci doma pracovali.

    Na hodinách vlastivedy ich  veľmi zaujala časť učiva o našich dejinách. Niektorí si za svoj  projekt zvolili vytvorenie makety strážnej veže „ Vartovka“ z čias protitureckých bojov na našom území a iným učarovala osobnosť Rakúsko – Uhorskej panovníčky Márie Terézie.

    Na hodinách prírodovedy učivo o Vesmíre žalo veľký úspech a ich projekty boli venované Slnečnej sústave, ktorej súčasťou je i naša krásna planéta Zem.

  • Mikuláš v našich MŠ

    Tak ako každý rok, aj tohto roku do našich materských škôl zavítal Mikuláš. Deti ho už netrpezlivo od rána vyčkávali, pretože pre neho mali pripravené krásne básne a piesne, ktoré mu zarecitovali a on ich za to odmenil sladkými dobrotami.

    Ďakujeme Mikuláš, že si ani tento rok na nás nezabudol....

  • Prváci v našej škole

    Prváci v našej škole
  • II. Aktívny športový výcvik - pohybové hry

    II. Aktívny športový výcvik - pohybové hry

    V piatok 29. novembra 2024  mali žiaci našej školy v rámci posilnenia telesnej a športovej výchovy II. aktívny športový výcvik – pohybové hry v trvaní 6 vyučovacích hodín (dodatok ministra školstva k štátnemu vzdelávaciemu programu ako náhrada 3. hodiny TSV – pohybová a zdravotná gramotnosť, v rozsahu 30 hodín za školský rok). V ten deň sa rušil pôvodný rozvrh a bol nahradený aktívnym športovým výcvikom. ŠKD bol v riadnom režime. Žiaci mali povinne športové oblečenie a bezpečnú športovú obuv, mali zabezpečený teplý čaj a obed. Aktívny športový výcvik bude prebiehať podľa vopred vypracovaného plánu aktivít, stanovíšť s jednotlivými pohybovými disciplínami a pedagogickým dozorom na jednotlivých stanovištiach.Plán podľa smernice o organizovaní športového výcviku vypracoval Mgr. Martin Melník – pedagóg s aprobáciou telesná a športová výchova.

  • Spoznaj svojho vedca

    Spoznaj svojho vedca

    V rámci podujatia Európska noc vedy sa v našej škole dňa 29.11.2024 uskutočnila pod záštitou organizácie Sova akcia s názvom ,,Spoznaj svojho vedca" . Pozvanie prezentovať vedeckú prácu žiakom prijal pán doktor Mgr. Ján Šašak, PhD. z Ústavu geografie UPJŠ v Košiciach. Našim žiakom predviedol aktivitu ,,Krajina na dotyk". Táto aktivita spočívala v názornej ukážke,pri ktorej si žiaci modelovali zemský reliéf a v reálnom čase sledovali zmeny reliéfu a jeho parametrov. Naučili sa, že každej plánovanej zmene zemského povrchu predchádza výskum terénu, softwérové spracovanie a vyhodnocovanie zmien povrchu a odhad dopadov reliéfnych zásahov. Boli nadšení z práce s kinetickým pieskom a prepojením ich vlastnej modelácie priamo so špecifickým softwérom,ktorí využívajú skutoční vedci.

  • V. ročník - Ľudová pieseň v ŠKD

    V. ročník - Ľudová pieseň v ŠKD

    V stredu 27.novembra 2024 popoludní sa uskutočnil V. ročník  Ľudovej piesne v ŠKD. Súťažilo sa v dvoch kategóriách a to 1.-2. ročník a 3. a 4. ročník.

    V prvej kategórii 1.-2. ročník sa deti umiestnili v tomto poradí:

    1. miesto - Emily Škundová

    2. miesto - Tamarka Karchňáková a Sabínka Moskaľová

    3. miesto - Jurko Pizur a Hanka Kobová

    V druhej kategórii 3.-4. ročník sa deti umiestnili v tomto poradí:

    1. miesto -  Sofia Macárová

    2. miesto - Stanko Kaňuch

    3. miesto - Josef Donda a Vaneska Husárová

    Ďakujeme súťažiacim za účasť, rodičom za spoluprácu a víťazom srdečne Blahoželáme!

  • Vážme si slobodu, rodila sa ťažko

    Vážme si slobodu, rodila sa ťažko

    Dňa 22.10.2024 sme sa zúčastnili exkurzie po stopách oslobodenia Slovenska. Pri príležitosti 80.výročia Karpatsko - dukelskej operácie sme navštívili vežu na Dukle, pamätník padlým vojakom na Dukle a vojenské múzeum vo Svidníku. Touto akciou sme si pripomenuli aj 80.výročie oslobodenia Michaloviec ,Trhovišťa, Bánoviec nad Ondavou v novembri 1944. Exkurziu sme zaradili ako súčasť tematického dňa.

  • Jeseň pani Zlatá...

    Jeseň pani Zlatá...

    Touto cestou sa chceme poďakovať rodičom našich detí, za  nádherné práce, ktoré so svojimi drobcami doma vyrobili. Týmito výtvormi, z prírody sme si krásne vyzdobili vchod a priestor pred našou MŠ....

  • Finančná gramotnosť na tanieri

    Finančná gramotnosť na tanieri

    Príprava tradičného rómskeho jedla góje bola pre žiačky siedmeho, ôsmeho a deviateho ročníka nielen veľkou kulinárskou výzvou, ale aj praktickou lekciou finančnej gramotnosti. Cieľom bolo nielen pripraviť chutné jedlo, ale sa tiež naučiť, ako správne hospodáriť s peniazmi. Dievčatá dostali finančný limit a museli rozhodnúť, ako s ním naložiť pri varení – učili sa šetriť, no zároveň udržať kvalitu a zabezpečiť, aby jedlo stačilo pre všetkých. Zistili, že efektívne hospodárenie je o šetrení, ale aj o rozumnom rozhodovaní a správnom plánovaní. Dievčatám varenie išlo od ruky, spolupracovali bez problémov a každý krok zvládli s ľahkosťou. Ich práca sa odzrkadlila v skvelo pripravenej góji, ktorú nakoniec ochutnala celá škola a všetci si pochvaľovali výsledok. Táto netradičná kombinácia varenia a počítania sa tak stala praktickou lekciou finančnej gramotnosti a bola vynikajúcim spôsobom, ako žiakom zábavnou a chutnou formou odovzdať dôležité životné zručnosti.

     

  • I. Aktívny športový výcvik - loptové hry

    I. Aktívny športový výcvik - loptové hry

    V pondelok 4. novembra 2024  mali žiaci našej školy v rámci posilnenia telesnej a športovej výchovy I. aktívny športový výcvik – loptové hry v trvaní 6 vyučovacích hodín (dodatok ministra školstva k štátnemu vzdelávaciemu programu ako náhrada 3. hodiny TSV – pohybová a zdravotná gramotnosť, v rozsahu 30 hodín za školský rok). V ten deň sa rušil pôvodný rozvrh a bol nahradený aktívnym športovým výcvikom. ŠKD bol v riadnom režime. Žiaci mali povinne športové oblečenie a bezpečnú športovú obuv, mali zabezpečený teplý čaj a obed.Aktívny športový výcvik bude prebiehať podľa vopred vypracovaného plánu aktivít, stanovíšť s jednotlivými loptovými disciplínami a pedagogickým dozorom na jednotlivých stanovištiach.Plán podľa smernice o organizovaní športového výcviku vypracoval Mgr. Martin Melník – pedagóg s aprobáciou telesná a športová výchova.

  • Hovorme o jedle

    Hovorme o jedle
  • Envirokonferencia v Rakovci nad Ondavou

  • Svetový deň jabĺka

  • Súťaž o najkrajšiu tekvicu

    Každoročne organizujeme súťaž o najkrajšiu tekvicu. V spolupráci s rodičmi vyrobia naši žiaci nádherné a nápadité "tekvicové dielka" od výmyslu sveta. Posúďte či sa im vydarili:

strana:

Novinky

Kontakt

  • Základná škola s materskou školou
    Sem zadajte adresu školy
  • 056/6495203 ekonómka - pani Marta Paková
    0911 308 101 vedúca ŠJ - pani Mária Balážová

Fotogaléria