Projekt ESF-Vzdelanie-kľúč k plnohodnotnému životu

Vzdelanie – kľúč k plnohodnotnému životu

Tak znie názov projektu, ktorý sa začal realizovať na Základnej škole s materskou školou od 1. marca 2010. Projekt sme vypracovali na základe výzvy OPV-2009/3.1/01-SORO, opatrenie 3.1 Zvyšovanie vzdelanostnej úrovne prislušníkov marginalizovaných rómskych komunít, prioritná os 3 – Podpora vzdelania osôb s osobitými vzdelávacími potrebami v operačnom programe Vzdelávanie.

Na tento projekt sme získali NFP v sume 262 648,78 €.

Projektové aktivity sú nasmerované pre všetkých žiakov našej školy z MRK. Úvodná aktivita je prípravou pedagógov na edukačný proces pre žiakov z MRK, ktorá ich nasmeruje na adekvátne formy a metódy učenia ako aj výber učiva s primeraným učebným obsahom. Pedagógovia urobia dôkladnú analýzu a evalváciu edukačného procesu pre žiakov z MRK, na základe toho pripravia učebné texty a vzdelávacie programy .Prvá aktivita je určená žiakom 1. až 3. ročníka – ide o celodenný výchovný systém, vrátane prázdninových aktivít s cieľom systematicky výchovne pôsobiť na žiakov z MRK, čím sa posilní faktor vzdelávací a výchovný a eliminuje sa negatívny vplyv komunity resp. jednotlivcov. Ďalšie programy sú určené žiakom končiacim školskú dochádzku v nižších ročníkoch - ide o doučovacie a prípravné kurzy. Rozvoj základných životných zručností a pracovných návykov sa zrealizuje prostredníctvom žiackej firmy s rôznymi zameraniami v oblasti remesiel a služieb. Špecifická aktivita je určená aj žiakom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.

To ako sa  pedagógovia aktívne počas sobôt pripravujú na moderný vyučovací proces prezrádzajú  fotografie vo fotoalbume.

Projekt z ESF – ZŠ s MŠ Trhovište

Realizácia projektu

Vzdelanie – kľúč k plnohodnotnému životu

naberá na obrátkach

Projekt sme začali  realizovať od 1. marca 2010 a bol  vypracovaný  na základe výzvy OPV-2009/3.1/01-SORO, prioritná os 3 „ Moderné vzdelávanie pre vedomostnú spoločnosť.“

V rámci plánovaných aktivít sa od septembra 2010 realizuje Dom služieb a remesiel, kde si žiaci pestujú svoje pracovné návyky, či už v dielni, na políčku, alebo v kuchynke.

V týchto dňoch vrcholí tvorba nových učebných textov pre vybrané triedy v ročníkoch 1.-3.

V ročníkoch 1.-3. sme vstúpili do etapy Hravá škola, kde na vyučovaní vo vybraných triedach vyučujeme na základe nových učebných textov, špeciálne vytvorených pre tento projekt.   Vyučovanie podľa novovytvorených textov sa začalo v septembri 2010 a potrvá do februára 2012. V rámci tohto vyučovania využívame nové, pre tento účel zakúpené didaktické prostriedky, akými sú notebooky, interaktívne tabule, dataprojektory a pod.

Nie je nám ľahostajná ani Príprava na strednú školu, kde od septembra 2010 až do februára 2012 prebieha a bude prebiehať doučovanie žiakov, ktorí vykazujú slabšie vyučovacie výsledky. Doučovanie prebieha formou doškoľovacích kurzov z matematiky a slovenského jazyka.

Pre začlenených žiakov, ktorí potrebujú pri vzdelávaní špeciálno-pedagogické vedenie realizujeme  Učenie hrou, kde si títo žiaci po vyučovaní rozvíjajú a dopĺňajú svoje vedomosti. Pri ich vzdelávaní je v plnej miere uplatňovaní individuálny prístup s využívaním pomôcok, ktoré odporučil špeciálny pedagóg.

• Základná škola s materskou školou Trhovište
    Trhovište 50; 072 04